« back to McCall

Douglas E. Abromeit

1971

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 7-Aug State #047 - 1971 B State of Oregon Butler, M.Young, M.Hill, Abromeit
2 17-Aug Mann Creek - 1971 B Payette Abromeit, Carter, Ranstrom, Blattner
3 26-Aug Elk Creek - 1971 B Payette Fereday, Swan, Noble, Scherer, Knight, Hatler, Jeppson, Ogawa, Borine, Simpson, N. Davis, Alexander, Abromeit, Carter, Blattner, Ranstrom, B.Yergenson, Hovdey, Briggs, Diederich
4 29-Aug Wild Sheep - 1971 C Wallowa-Whitman Cimino, Voelz, Norfleet, W.Ferguson, Amell, Butler, Ogawa, Borine, N.Davis, Alexander, Abromeit, Briggs, Lewis(R-6), Reister(R-6), Hyde(R-6), Soria(R-6)
5 23-Sep Johnson Creek - 1971 A Boise Abromeit, B.Yergenson

1976

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 13-Jul Polly Creek - 1976 B Payette Eames, W.Kaaen, Simmons, Abromeit
2 3-Aug Milk - 1976 A Redding Shasta-Trinity Simmons, Abromeit, Armijo(RED)

1977

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 13-Jul Harden Creek - 1977 B Challis LeClair, Linquist, Norfleet, Nerison, Collier, Sleight, Loomis, Fahey, S.Mello, McCune, Boehm, Flock, S.Jensen, Mazzier, Rush, Duel, Shaw, Abromeit, J.Wilson
2 27-Jul Buck Basin - 1977 A Payette Abromeit, Gregory
3 6-Aug Stacey Creek - 1977 A Payette French, Abromeit
4 13-Aug Sheep Creek - 1977 C NezPerce Abromeit, French, Simmons, Shaw, D.Campbell, Yensen, Hade, R.Webb, Whitney, Norfleet, Evans, Elder, Nerison, M.Moore, N.Davis, Beeler
5 20-Aug Beaver Creek - 1977 A Payette Paulson, C.Morgan, Abromeit, N.Davis
6 11-Sep Trail Creek - 1977 C Ashley D.Campbell, Abromeit, Nerison, Duel, Koncinsky, McCune, B.Johnson, Halligan, Waters(BOI), McGrane(BOI), M.Buchanan(BOI), Amell(BOI)

1978

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 28-Jul Cup Springs #58 - 1978 Wallowa-Whitman Abromeit, Mazzier
2 6-Aug Tail Holt Creek - 1978 Payette Darling, Halligan, Abromeit, Mazzier, Crowley, Felt, Bell, M.Moore, Yensen, R.Webb, Fahey, McCune, Whitney, Loomis

1979

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 27-Jun Slab Point - 1979 A Payette Abromeit, Wassard(R-6)
2 5-Jul Baldy Mountain - 1979 A Payette Humphries, Abromeit
3 13-Jul Louie Lake - 1979 A Payette Abromeit, Buescher
4 18-Jul Musgrove Creek - 1979 C Salmon Wasser, Lloyd-Davies, Duel, McGrane, Stephens, Beck, Buescher, Loomis, Flock, Whitney, Evans, Hamilton, W.Keller, Verner, Abromeit, Keating, Hade, B.Johnson, Watkins, M.Moore

1980

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 23-Jul Steep Creek - 1980 B NezPerce Buescher, Abromeit, Brundige, Fahey, Manzer, Whitney, Stephens, Norfleet, Mavros, Lothrop
2 15-Aug Skunk Creek - 1980 A Boise Hall, Abromeit
3 29-Aug Steamboat Ridge - 1980 B Payette Duel, Wasser, Loomis, Evans, Noble, R.Shoemaker, M.Moore, Bell, Abromeit, Keating, Norfleet, Sleight
4 9-Oct White Creek - 1980 A Bridger-Teton Duel, Noble, Abromeit, Norfleet, Diederich, Koncinsky

1981

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 14-Jun #8563 - 1981 B BLM Alaska Chena Abromeit, Griffin J. (AK)
2 16-Jun #8586 - 1981 C BLM Alaska FYU Abromeit, Acosta, Bell, Kelly M. (AK), Dutton D. (AK), Reister Z. (AK), Olson J. (AK), Brown R. (AK)
3 18-Jun #8625 - 1981 C BLM Alaska GAL Abromeit, Shearer (K), Johnson T. (R-5), Certain D. (AK), Stephens J. (R-1), Harper J. (R-1), Thomas W. (R-1), Hatch T. (AK)
4 24-Jun #8550 - 1981 E BLM Alaska Chena Hall, Abromeit, Stephens D. (AK), Tracy D. (R-5), Hatch T. (AK), Harper J. (R-1), Poole K. (R-6), McGrane P. (AK)
5 23-Jul Boardman - 1981 B Sawtooth Gregory, Gall, M.Moore, Stout, Lloyd-Davies, Pierson, Buescher, Hall, B.Johnson, Lothrop, Acosta, Abromeit
6 13-Aug Thunderbolt - 1981 B Boise Abromeit, Thrash, Troeger, R.Shoemaker, Gil, Wasser, Norfleet, Stout
7 22-Aug Wolf Creek - 1981 C Boise Warr, Manzer, S.Hudson, N.Davis, Folker, Thrash, Coe (AK), Lovette (AK), Hale (AK), Brundige (AK), Vanderlinden (AK), Chambers (AK), Pettit (AK), Smith J. (AK), Gridjalva (AK), Abromeit, McDonald (AK), Fox, R.Shoemaker, Mitman (AK), Gall, Buescher, Mavros, Beck, Neilson, Gil, Wasser, D.Stephens, Cromwell, August (AK), M.Moore, Mattes, Yensen, Acosta, Flock, Mellin (AK), Davis (AK), McGrane (AK)
8 27-Aug Leggit - 1981 B Boise Wright, Gil, Mattes P. (AK), Mellin D. (AK), Abromeit, Davis P. (AK), McGrane P. (AK), Lloyd-Davies, Thrash, Yensen, Keating, Yosick

1982

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 6-Jul Valdez - 1982 C Santa FE Pierson, Gil, Keating, Troeger, Withen, R.Mello, Fox, Stout, Hatler, R.Hudson, Pihl, Bassette, W.Keller, Abromeit, Lloyd-Davies, Beck
2 10-Aug Pine Creek - 1982 C Boise Koyama, Folker, Cammon, Thrash, Abromeit, Stout, Beck, W.Keller
3 24-Aug Sawpit - 1982 B Payette Abromeit, Ogawa, Cromwell, Wasser, Yosick, Lothrop, Whitney, Hall, Hawley, Dixon, Fox, R.Stauff

1983

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 14-Jun #8539 - 1983 B BLM Alaska McGrath Dwyer, Bassette, Abromeit, Mitman B. (AK), Grijalva E. (AK), Norrod S. (AK), Kelton J. (AK)
2 20-Jun #8562 - 1983 B BLM Alaska Tanana Bassette, Abromeit, Sulinski P. (AK), Durtschi M. (AK), Grijava E. (AK), Norrod S. (AK), Kelton J. (AK), Nemore S. (AK)
3 22-Jun #8575 - 1983 10 acres BLM Alaska TAL Bassette, Abromeit, Hilliard (AK), Harris B. (R-5), Mellin D (AK), Wales D. (R-5), Grijalva E. (AK), Norrod S. (AK)
4 28-Jun #8668 - 1983 B BLM Alaska CHS Acosta, Bassette, Abromeit, Craig W. (R-1), Watson K. (R-1), Firestone J. (AK), Dammann C. (R-6), Purlee J. (R-1)
5 29-Jun #8619 - 1983 BLM Alaska TSG Bassett, Abromeit, Lowden W. (AK), Dammon C. (R-1), Noble D. (R-5)
6 1-Jul #8683 - 1983 B BLM Alaska FYU Bassett, Abromeit, Diederich, Dow R. (AK), Noble D. (R-5), Wolff F. (R-1, ), Versteeg R. (AK), Dammann C. (R-6)
7 5-Jul #8712 - 1983 B BLM Alaska CHP Abromeit, Dow R. (AK), Noble D. (R-5), Reishus K. (AK)
8 24-Jul Race Creek - 1983 C NezPerce R.Mello, M.Johnson, Adler, Abromeit, R.Stauff, Volpe, Stein, Koyama, Cromwell, Wasser, Dwyer, Lloyd-Davies
9 8-Aug Arrison Ridge - 1983 B NezPerce Bryning, N.Davis, Stright, Hall, Yosick, Duddleston, Abromeit, R.Stauff, Koyama, Wasser, Dwyer, Noble
10 14-Sep Summit Lake - 1983 A Boise Stein, Abromeit

1984

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 5-Aug Lightning Creek - 1984 C Boise Beck, Abromeit, Thrash, S.Hudson, Gregory, Gil, Dwyer, Humphries, Gall, Stright, Schaan, T.Cook, Yosick, Buescher
2 13-Aug Wolf Creek - 1984 E Payette M.Moore, Beck, Abromeit, Thrash, S.Hudson, Gil, Gregory, Dwyer, Gall, Stright, Schaan, Duel, T.Cook, Yosick, Mundt, Farrell, F.Cole, Whitney