« back to McCall

Walter O. Wasser

1979

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 3-Jul Morehead Mountain - 1979 A Challis Felt, Wasser
2 5-Jul Artic Point #1 - 1979 A Payette W.Keller, Wasser
3 11-Jul Mahoney Creek - 1979 D Challis Yensen, French, S.Mello, Mattes, Wasser, Keating, Sleight, Diederich, Humphries, Wright, R.Shoemaker, Brundige
4 18-Jul Musgrove Creek - 1979 C Salmon Wasser, Lloyd-Davies, Duel, McGrane, Stephens, Beck, Buescher, Loomis, Flock, Whitney, Evans, Hamilton, W.Keller, Verner, Abromeit, Keating, Hade, B.Johnson, Watkins, M.Moore
5 22-Jul Ship Island - 1979 G Salmon French, Humphries, Yensen, Wasser, Stevens, Beck, Bell, Noble, Lovett, Acosta, Martinez, Felt
6 28-Jul Van Ridge - 1979 C NezPerce Verner, B.Johnson, Felt, Wasser, Beck, Bald (R-5), Murphy (R-5), Ryan (R-5)
7 31-Jul Cave Creek - 1979 C Payette Flock, Bell, Halligan, B.Johnson, Wasser, Beck, Noble, Felt, Bald (R-5), Verner, Murphy (R-5), Wright, Ryan (R-5), R.Shoemaker, Brundige
8 9-Aug Mortar Creek - 1979 G Challis Sterrett (R-5), M.Moore, Acosta, Halligan, Bell, Wasser, Johnson(R-5), Beck, Verner, Murphy (R-5), Felt, Bald (R-5)
9 16-Aug Trail Creek - 1979 A Challis Wasser, Beck
10 3-Sep Lynx Creek - 1979 B NezPerce Wasser, McGrane

1980

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 18-Jun Trapper Creek - 1980 A Boise W.Keller, Wasser
2 28-Jul Monroe Creek - 1980 B Idaho BLM Hade, Wasser, S.Hudson, R.Shoemaker
3 5-Aug Rattlesnake - 1980 E NezPerce Gregory, Humphries, Beck, Diederich, R.Hudson, J.Dobbins, Stout, Keating, Pierson, Bell, Hade, Wasser, Koncinsky, Whitney, Warr, W.Keller, Acosta, N.Davis, Lloyd-Davies, M.Moore, Mavros, Koyama, Duel, B.Johnson
4 29-Aug Steamboat Ridge - 1980 B Payette Duel, Wasser, Loomis, Evans, Noble, R.Shoemaker, M.Moore, Bell, Abromeit, Keating, Norfleet, Sleight

1981

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 17-Jul Sheep Head - 1981 B State of Oregon Amel, Thrash, Cammon, Norfleet, Halligan, Troeger, R.Shoemaker, Felt, Gil, Warr, Wasser, C.Morgan
2 25-Jul S. Fork Elk Creek - 1981 A Payette Gil, Wasser
3 31-Jul Stolle Meadow - 1981 C Boise C.Morgan, Bassette, Mavros, Evans, Cromwell, M.Moore, Humphries, Gil, Wasser, Felt, Stout, Yosick, Wright, Shulman, Koncinsky, Keating, R.Hudson, Fox
4 13-Aug Thunderbolt - 1981 B Boise Abromeit, Thrash, Troeger, R.Shoemaker, Gil, Wasser, Norfleet, Stout
5 19-Aug Middle Ridge - 1981 A NezPerce Gil, Wasser, Stout, Stephens
6 22-Aug Wolf Creek - 1981 C Boise Warr, Manzer, S.Hudson, N.Davis, Folker, Thrash, Coe (AK), Lovette (AK), Hale (AK), Brundige (AK), Vanderlinden (AK), Chambers (AK), Pettit (AK), Smith J. (AK), Gridjalva (AK), Abromeit, McDonald (AK), Fox, R.Shoemaker, Mitman (AK), Gall, Buescher, Mavros, Beck, Neilson, Gil, Wasser, D.Stephens, Cromwell, August (AK), M.Moore, Mattes, Yensen, Acosta, Flock, Mellin (AK), Davis (AK), McGrane (AK)
7 24-Aug Meadow Creek - 1981 A Salmon Wasser, Stephens, Cromwell, August M. (AK)
8 26-Aug #122 - 1981 A Lolo Buescher, Wasser
9 28-Aug Table Hill #1 - 1981 B Flathead MSO D.Stephens, Wasser, Pierson, Mitman B. (AK), Huntington T. (R-5), Perkins K. (R-5), Hale K. (AK), Brundige (AK)
10 15-Sep Pilgrim Mountain - 1981 Bridger-Teton MSO Shulman, Hade, Bassett, Wasser, Diederich, Humphries, plus 4

1982

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 10-Aug Black Point - 1982 D Payette C.Morgan, Cromwell, B.Johnson, Amell, Wasser, Lothrop, Whitney, Mavros, Yosick, Halligan, Koncinsky, R.Stauff, R.Mello, Fox, Felt, Pihl, Gil, Gall, Warr, Humphries, Paulsen, Stephens, Wilken, Keating, Pierson, S.Mello, Sullivan, Schaan, Nielson, Loomis, Stein, Acosta, P.Hansen, Shulman, Buescher
2 24-Aug Sawpit - 1982 B Payette Abromeit, Ogawa, Cromwell, Wasser, Yosick, Lothrop, Whitney, Hall, Hawley, Dixon, Fox, R.Stauff

1983

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 21-Jun #8568 - 1983 B BLM Alaska TAL Wasser, Lund R. (AK), Vorce R. (AK), Bien C. (AK)
2 23-Jun #8579 - 1983 A BLM Alaska CHP Wasser, Reister Z. (AK)
3 25-Jun #8596 - 1983 300 acres BLM Alaska Chena Diederich, Hawley, Wilken, Wasser, Naman P. (AK), Lehnertz D. (R-5), Vorce R. (AK), Lowden W. (AK), Wise (R-5), Reeves J. (R-6), Rucker R. (R-6), Strong E. (AK), Gilbert K. (R-6), Cockerill J. (R-6), Milligan T. (R-6), Haagenson R. (R-5)
4 28-Jun #8672 - 1983 50 acres BLM Alaska TAL Wasser, Reeve J. (R-6), Cockerill J. (R-6), Gilbert K. (R-6)
5 6-Jul #8733 - 1983 BLM Alaska CHP Wasser, Clark J. (AK), Dosskey M. (R-6), Wheeler E. (R-6), Martin G. (R-1), Nece C. (R-1), Gilbert K. (R-6), Stokes K. (R-1), Reeve J. (R-6), Buck J. (AK), Cockerill J. (R-6), Foley A. (R-5)
6 7-Jul #8777 - 1983 B BLM Alaska BTT Wasser, Cockerill J. (R-6), Gilbert K. (R-6), Foley A. (R-5)
7 9-Jul #8837 - 1983 A BLM Alaska Galena Wasser, Reeve J. (R-6)
8 12-Jul #8877 - 1983 B BLM Alaska CHP Wasser, Beltran T. (AK), Coe K. (AK), Harris B. (R-5)
9 24-Jul Race Creek - 1983 C NezPerce R.Mello, M.Johnson, Adler, Abromeit, R.Stauff, Volpe, Stein, Koyama, Cromwell, Wasser, Dwyer, Lloyd-Davies
10 8-Aug Arrison Ridge - 1983 B NezPerce Bryning, N.Davis, Stright, Hall, Yosick, Duddleston, Abromeit, R.Stauff, Koyama, Wasser, Dwyer, Noble

1984

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 13-Jul West Fork - 1984 B Boise R.Bates, Fieldhouse, Dougherty, C.Morgan, R.Shoemaker, Wasser, Stein, S.Hudson, S.Anderson, Fox, Stout, Koncinsky, Rush, Lloyd-Davies, Duzak, S.Mello, M.Morgen, Mavros
2 26-Jul Shellrock Ridge - 1984 A Payette Cromwell, Wasser
3 4-Aug Deep Lake - 1984 A Payette Duzak, Wasser
4 10-Aug Deer Gulch - 1984 B State of Oregon Redmond Lloyd-Davies, Duzak, Pierson, Wasser, Fox, Stein, Baker S (R-1), Corbet M. (R-6)
5 22-Aug Dry Saddle - 1984 B NezPerce Duzak, Buescher, Wasser, Fox, Stein, S.McGee, R.Bates, Pierson, Stout, Weinrich, Hall, Bryning
6 1-Sep Bear Wallow - 1984 A Boise Wasser, Fox
7 17-Sep Lucky Creek - 1984 D Salmon S.McGee, R.Bates, Yosick, Duel, Humphries, Amell, Brondum, C.Morgan, Dougherty, Amoss, Buescher, Shulman, Dwyer, Ginn, S.Anderson, Dolphin, Noble, Wasser, Hall, Bryning, J.Lee, Schaan, R.Shoemaker, Pride

1985

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 17-Jun Red Ridge - 1985 C Sawtooth Hartgrave, Thrash, Wasser, Buchanan, Duel, Schaan, Koyama, Volpe, Gil, R.Shoemaker, Pride, Tevebaugh, M.Moore, Fox, M.Morgen, McCoy, R.Bates, Humphries, Rush, L.Wilson, Weinrich, S.Anderson, R.Hudson, Aaron
2 1-Jul Deep Creek - 1985 C Lewis-Clark Diederich, Amell, Wasser, S.Anderson, Pride, Loomis, Fieldhouse, Ferrell, B.Johnson, Beck, R.Shoemaker, Shulman
3 5-Jul Sand Point - 1985 G Lewis & Clark WYS Wasser, S.Anderson, Pride, Loomis, Farrell, Amell, Beck, Fieldhouse, B.Johnson, R.Shoemaker, Shulman, Diederich, Hart D. (R-1), Windell K. (R-1), Chehock S. (R-1), Wilkinson J. (R-1), Lindskog T. (R-1), Flach C. (R-1), Kimbrough D. (R-1), Purlee J. (R-1), Ueland J. (R-1), Thompson (R-1)
4 8-Jul Spring Creek - 1985 B Salmon G.Dobbins, Amell, Wasser, Thorne A. (R-5)
5 12-Jul Big Bear #31 - 1985 A Payette Thorne A. (R-5), Amell, Mauck B. (AK), Wasser
6 17-Jul West Fork - 1985 A NezPerce Grangeville Wasser, Duzak
7 19-Jul Haze Creek - 1985 B NezPerce Grangeville Duzak, Wasser, Paulson, Volpe, Emonds T. (AK), Humphreys B. (R-6), Ditter M. (R-6), Serafini D. (R-1)
8 27-Jul Tony - 1985 A Mendocino Redding Wasser, G.Dobbins, Nelson B. (AK), Pastro T. (AK)
9 29-Jul Divide - 1985 A Klamath Redding Wasser, G.Dobbins
10 4-Aug B192 - 1985 B 1 A BLM Alaska Tanana Troeger, Stright, Koncinsky, Wasser
11 7-Aug B085 - 1985 BLM Alaska CHP Stright, Koncinski, Wasser, Humphries, M.Morgen, Paulson, Tevebaugh, R.Hudson
12 23-Aug Holdover - 1985 B Payette Loomis, G.Dobbins, Wasser, Paulson, Yosick, Boardman
13 29-Aug Turner Lake #196 - 1985 C Okanogan NCSB Wasser, Loomis, Paulson, Yosick, Volpe, Diederich, S.Anderson, Fort R. (AK), Naman P. (AK), Hade D. (AK), Holder CR. (AK), Hovdey D. (AK)

1986

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 20-Jun A069 - 1986 BLM Alaska TAL Wasser, McCoy, J.Stauff, Acosta, Hinkle D. (BLM), Dow R. (BLM), Thompson D. (BLM), Raudenbush J. (BLM)
2 2-Jul A164 - 1986 B 2 A BLM Alaska State Wasser, Duzak, Dewitz S. (BLM), Ryan R. (R-1), Blanton R. (BLM), Jackson G. (R-1) Derham B. (BLM), Romero D. (BLM)
3 3-Jul A181 - 1986 C 20 A BLM Alaska State Troeger, Dolphin, Fieldhouse, Wasser, Dow R. (BLM), Johnson S. (R-1), Steele G. (BLM), Jackson M. (R-6)
4 4-Jul A221 - 1986 BLM Alaska McGrath Troeger, Dolphin, Fieldhouse, Wasser, Dow R. (BLM), Johnson S. (R-1), Steele G. (BLM), Jackson G. (R-1)
5 6-Jul A256 - 1986 B 5 A BLM Alaska Galena Wasser, Flock L. (BLM), Dow R. (BLM), Steele G. (BLM), Jackson G. (R-1), Dewitz S. (BLM)
6 10-Jul A341 - 1986 C 10 A BLM Alaska Tanana Troeger, Dolphin, Fieldhouse, Wasser, Norrod S. (BLM), Lysne M. (R-6), Jackson G. (R-1), Theisen S. (BLM)
7 25-Jul Huntley Gulch - 1986 B Payette Brundige, Wasser, Pride, Bryning, Rush, Gregory, Theis, Renshaw, Cooper, Noble, Dean, Buchanan
8 2-Aug #48 - 1986 A Wallowa-Whitman J.Stauff, S.Anderson, Thrash, Wasser, Pride, Bryning
9 7-Aug Minnehah Creek - 1986 C Boise Curd J. (BLM), J.Stauff, Thrash, Wasser, Pride, Bryning, Rush, Amell, Fox, Stright, N.Keller, Beck
10 9-Aug East Fork - 1986 B Boise Yensen, Fieldhouse, Epoch, Ogawa, Koyama, Pettitt T. (BLM), Meyers, Tyrrell, Withen, Hartgrave, Cooper, Brown R. (BLM), Farrell, Curd J. (BLM), Thrash, Wasser
11 12-Aug Smith Knob - 1986 B Payette Duzak, Naveaux C. (R-1), Wasser, Johnson D. (R-1), Straley S. (R-1), N.Keller
12 15-Aug Bitter Creek - 1986 B Boise Cromwell, Rush, Kubota S. (R-5), Sterrett D. (R-5), Youmans M. (R-5), Baker N. (R-5), Brockman S. (R-5), Mally K. (R-5), Holmes N. (R-5), Duzak, Naveaux C. (R-1), Wasser
13 5-Sep Crooked Creek - 1986 B NezPerce Acosta, J.Stauff, Humphries, S.Anderson, Bryning, Pride, M.Moore, Wasser, Stright, Cooper, Renshaw, Amell
14 11-Sep Wayside Spring #136 - 1986 B Wallowa-Whitman Diederich, J.Stauff, S.Anderson, Brundige, Pride, Wasser, Pierson, Stright