« back to McCall

Robert T. Berney

1995

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 29-Jul Council Mountain - 1995 A Payette Withen, Berney
2 23-Aug Powelson Creek - 1995 A Payette Meyers, Staats, Berney, R.Shoemaker

1996

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 2-Jul North Shore - 1996 D Boise Withen, Schaeffer, Sayer, Duzak, Niccoli, Suppes, McPhetridge, Berney, Bowers, Pride, Crawford
2 4-Jul Norton Ridge - 1996 C Challis Crawford, Duzak, Niccoli, Suppes, McPhetridge, Berney, Bowers, Withen, Waldron M. (MSO), McDaniel R. (MSO), Wright M. (MSO), Kinderman J. (MSO)
3 9-Jul School Marm - 1996 A Payette Duzak, Niccoli, Suppes, Pride, Berney, McPhetridge
4 16-Jul Harvey - 1996 A Mendocino Redding Berney, McPhetridge
5 28-Jul Snowbank - 1996 D Boise Bowers, Pride, Seielstad, Paieri, K.Richards, Charley, Withen, Sayer, Suppes, Berney, Hartjes, K.Morrow
6 17-Aug Cabin Creek - 1996 B Payette Meyers, Shippelhoute, Ogden D. (RDD), Sanders, Romero, Lightner D. (RDD), K.Richards, Pavlovic, Woodhead G. (RDD), Berney, Cromwell, Hartjes
7 23-Aug Chokecherry #2 - 1996 B Payette Madrid, Berney, Maxwell, Cooper, Bowers, S.Anderson, Shippelhoute, Charley
8 28-Aug Little Elkhorn - 1996 B NezPerce Berney, Charley, S.Anderson, Bowers, Maxwell
9 30-Aug Beaver Creek - 1996 A Payette Berney, Brundige, Bowers, Maxwell
10 23-Sep Lick Creek - 1996 A Payette R.Hudson, Berney

1997

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 1-Aug #31 CA-K Tom - 1997 A Klamath Redding Pride, Beck, C.Gustafson, Dwyer, Berney, Brondum, Bierman, K.Richards
2 18-Aug Bush - 1997 B Boise Duzak, Feliciano, Seagraves, Schow, Berney, C.Gustafson, Bierman, L.Wilson, Sayer, Cooper, Meyers, Fox, Buescher
3 10-Sep Warrior Peak - 1997 A Boise Berney, Sanders

1998

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 22-Jul Delores Strip - 1998 B Colorado BLM Grand Junction Fox, Denowh, Berney, Pride
2 30-Jul Raft Creek - 1998 E Payette Drobachin V. (USSR), Kilner, Crawford, Ponomarev V. (USSR), Fransen, Fox, Pierson, Berney, Denowh, Niccoli, Schricker, Madrid
3 7-Aug Simmons Creek #173 - 1998 B Wallowa-Whitman R.Morrow, Fox, Denowh, Berney
4 10-Aug Big Mallard Rapids - 1998 B Payette Kilner, Charley, R.Hudson, Denowh, Berney, Crawford, C.Martin, Sanders, Kerley J. (NIFC), Mueller D. (NIFC)
5 1-Sep Wapiti Point - 1998 C Clearwater Grangeville Crawford, Parker, Humphries, Berney

1999

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 15-Jun B-251 - 1999 G BLM Alaska D.Nelson, Brent.Sawyer, Schricker, Charley, Brinkley, Deveraux, Berney, Kilner, Koontz
2 9-Jul Sheep Creek - 1999 D Payette McPhetridge, C.Martin, Charley, Drake, Sayer, Deveraux, Feliciano, K.Richards, Brinkley, Berney, Crawford, Schricker
3 25-Jul Devil-Storm - 1999 D Bitterroot Missoula S.Allen, Cooper, Berney
4 3-Aug Plug Fire #658 - 1999 A Boise Berney, LeMay
5 6-Aug Wangdoodle - 1999 A Payette K.Richards, Berney, Palm, Koontz
6 8-Aug East Fork - 1999 B SITPA Yamamoto A. (RDD), Berney, Palm, Greenlee J. (RDD), Drake, S.Allen, Spencer, Bierman, McCoy, S.Mello
7 17-Aug #426 - 1999 B Boise D.Gustafson, Drake, Pride, Brad.Sawyer, Brondum, Berney, Palm, Crawford
8 19-Aug Caton - 1999 B Payette L.Wilson, Berney, Sayer, Brad.Sawyer, F.Russo, Palm
9 27-Aug Van Vleck - 1999 A Eldorado Redding Berney
10 31-Aug Morris - 1999 B Shasta-Trinity Redding Berney
11 6-Sep Stein - 1999 F Kalamath Redding Berney
12 26-Sep Little Elk - 1999 B Payette Brad.Sawyer, Berney, Palm, Brent.Sawyer, Daigh, S.Mello, S.Allen, Cooper, Koontz, Franzen, McDonnell, Geving
13 1-Oct Hayden - 1999 A Salmon-Challis Palm, Berney
14 9-Oct Smith Ferry - 1999 B SITPA Berney, Sayer, Charley, Franzen, Palm, Pierson, Crawford, Feliciano
15 16-Oct Maxim Ridge - 1999 B NezPerce S.Allen, Crawford, Pride, Brondum, Berney, S.Anderson, Palm, Drake
16 23-Oct South Cow - 1999 B Payette Franzen, Palm, Berney, R.Morrow

2000

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 16-Jun Running - 2000 B Gila Silver City LeMay, Berney, Brent.Sawyer, Dailey, D.Nelson
2 21-Jul Scotch - 2000 B Payette Deveraux, Dunton, Brinkley, C.Gustafson, Doane, Cooper, Sayer, D.Gustafson, F.Russo, Berney, S.Mello, Brad.Sawyer
3 25-Jul Benedict - 2000 C Sawtooth Sayer, Berney, S.Mello, Eastep, Brent.Sawyer, LaBella, Doane, Dunton, Deveraux
4 28-Jul Hartly - 2000 C Sawtooth LeMay, Doane, Dunton, Eastep, Cooper, Withen, Berney, Deveraux, LaBella, R.Garber, Sayer, C.Gustafson
5 31-Jul Buck Creek - 2000 B Payette Feliciano, L.Wilson, Spencer, R.Garber, Berney, Eastep, LaBella, Withen
6 3-Aug Telephone - 2000 D Sawtooth Parker, Pride, Charley, K.Kaaen, Kilner, R.Hudson, Berney, Brad.Sawyer, D.Nelson, Denowh, J.Miller, Dailey
7 5-Aug Gold Fork - 2000 A Boise Rogan, Kilner, Geving, Berney, K.Richards, S.Mello
8 7-Aug Johnson - 2000 B Sawtooth C.Gustafson, S.Mello, Kilner, Franzen, R.Hudson, Rogan, Luderer, Berney, Feliciano, LeMay, K.Richards, Brad.Sawyer
9 17-Aug Goose - 2000 B Sawtooth Berney, Staats, Bierman, Charley, F.Behm
10 24-Aug #299 - 2000 A Wallowa-Whitman Brinkley, Berney
11 18-Sep Broad Canyon - 2000 Uinta L.Wilson, K.Kaaen, McCoy, R.Garber, Parker, Cooper, Eastep, Berney, R.Morrow, Turner, J.Miller, S.Mello, Brinkley, Charley, Brad.Sawyer
12 2-Oct Buckeye #2 - 2000 B Manti-Lasal LeMay, S.Mello, Berney, Rogan, J.Miller, Brinkley, S.Allen, C.Martin, D.Nelson, Pavlovic, F.Behm, F.Russo

2001

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 24-Jun Monk Fire - 2001 B Cedar City Dist Cedar City Berney, Charley, Cooper, Dailey, R.Garber, S.Mello, Pierson, Sayer
2 1-Jul Dailey Fire - 2001 A Mesa Verde NP Cedar City Berney, Dailey, R.Garber
3 3-Jul Sholder I-189 - 2001 C Craig District Grand Junction Berney, Charley, Cooper, Dailey, R.Garber
4 5-Jul Rough Fire - 2001 B Craig District Grand Junction Berney, Charley, Cooper, Dailey, R.Garber
5 8-Jul Yellow Slide - 2001 B Grand Junct Dist Grand Junction Berney, Charley, Cooper, R.Garber
6 14-Jul #184 - 2001 B Okanogan Winthrop Berney, S.Allen, Mascheroni
7 27-Jul Twin Peaks - 2001 C Wasatche-Cache Ogden Berney, Charley, C.Gustafson, Duzak, Krupski, LaBella, D.Nelson, Ohme, Williamson, Pierson, L.Wilson, Withen
8 11-Aug Whangledoole - 2001 B Payette 21N-6E-9 Berney, C.Gustafson, Krupski, LaBella, J.Miller, Pierson, Spencer, Withen
9 14-Aug Taxi - 2001 A Payette 21N-6E-5 Berney, Brondum, S.Allen, J.Miller
10 16-Aug West Red Butte - 2001 A Salt Lake Dist Ogden F.Behm, Berney, Bierman, Caple, Crawford, Doane, R.Garber, Geving, S.Mello, J.Miller, C.Behm, Seielstad
11 18-Aug South Hollow - 2001 D Uinta Ogden Berney, Bierman, Caple, Crawford, Denowh, Doane, R.Garber, S.Mello, J.Miller, Schricker
12 25-Aug Big Elk Mountain - 2001 C Targee Ogden Berney, Crawford, Doane, Geving, D.Gustafson, J.Miller, Ohme, K.Richards, Sayer, Summerfield, Williamson
13 10-Sep Burnt Log - 2001 B Boise 16N-8E-35 Berney, Ganz, D.Nelson, Ohme, Palm, Pavlovic
14 1-Oct Mosbey Mountain - 2001 C Ashley Ogden Berney, Doane, Franzen, C.Martin, McCoy, Pride, Spencer, Brad.Sawyer
15 5-Oct Kelly Mountain - 2001 C Boise 12N-6W-22 F.Behm, Berney, Denowh, Feliciano, Ohme, Pavlovic, C.Behm