« back to McCall

Neil E. Satterwhite

1965

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 5-Jul Lower Fall Creek - 1965 A Payette Satterwhite, Schmaljohn
2 9-Jul Bear Creek - 1965 C Payette Duel, McCray, DeSilvia, A.Graham, Ramsay, L.Smith, Dickinson, W.Donnelley, Seagraves, Schmaljohn, Hay, Looney, Satterwhite, Lynch, Carlson, Odom
3 29-Jul Whangdoodle Creek - 1965 A Payette Satterwhite, Lynch
4 2-Aug Wolf Creek - 1965 A Payette R.Yergenson, Satterwhite, Bradley, Crockett
5 18-Aug Steamboat - 1965 A Payette Horner, Satterwhite

1966

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 27-Jun Troy Peak - 1966 C Humbolt Schmaljohn, Heinrich, G.Hobbs(IDC), Blattner, B.Yergenson, Kennedy(IDC), Duel, Lynch, Bull, Tracy, Lindell(IDC), Rush, Satterwhite, Carl.Brown, Yensen, Sugg(IDC), Bradley, Horner
2 8-Jul High Dive - 1966 A Payette Rush, Pond, Satterwhite, McAlister
3 14-Jul Bear Creek - 1966 C Payette Lynch, Rosenkrance, Lowe, Carl.Brown, B.Hobbs, Schmaljohn, Rush, Pond, McAlister, Satterwhite, Kral, Blattner, Hovey, Bull, Heinrich, Hammill
4 20-Jul Warm Creek - 1966 E Challis Tracy, Morris, C.Shoemaker, Lynch, Griffin, Satterwhite, Lowe, Rosenkrance, Bull, Carl.Brown, Schmaljohn, McAlister, Kral, B.Hobbs, G.Young, Blattner, Pond, Hovey, Heinrich, Hammill, Bradley, Torenrud, Duel, B.Yergenson, Hawes, Horner, Hjort, B.Weaver, Englefield, Askelson, Cornwell, Dickinson
5 27-Jul Brownlee - 1966 D BLM Tracy, Satterwhite, Blattner, Kral, Bull, Hovey, Heinrich, Hammill, Torgenrud, B.Yergenson, Hawes, Horner, Hjort, B.Weaver, Englefield, Duel, Askelson, Griffin, Cornwell, Dickinson, Mowery, L.Smith, Stillman, Petterson, Morriss, C.Shoemaker, Tibbitts, Lynch, G.Young, Rosenkrance, Lowe, Carl.Brown, B.Hobbs, Schmaljohn, Pond, McAlister, Yensen, Gardner, Milliner, Tollison
6 3-Aug China Cap - 1966 A Wallowa-Whitman Ramsay, Bradley, Tracy, Satterwhite
7 4-Aug Range Creek (Little Loon Creek) - 1966 E Challis Yensen, Gardner, Englefield, Duel, Askelson, Griffin, Tibbitts, Cornwell, Ramsay, Bradley, Tracy, Satterwhite, Hovey, Heinrich, Hjort, B.Weaver, Fite(R-1), Cramner(R-1), Stewart(R-1), Tickell(R-1), Rose(R-1), Lindh(R-1), Muller(R-1), Leonard(R-1), Mattes(R-1), Baker(R-1), Green(R-1), Stutzbach(R-1)

1969

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 28-Jul Shell Creek - 1969 E Salmon McCracken, Ramsay, E.Allen, Satterwhite, Tomich, Gabica, L.Jensen, Hilliard, Ogawa, Button, Wilkerson, M.Hill, Richard, Freeman, Yensen, Jablonski, Jobe, Flock, Blattner, S.Bates, M.Cook, Rush, B.Weaver, B.Yergenson, Cimino, Dow, Askelson, Eaton, Swan, A.Nelson, Dierken, N.Davis, Schmaljohn, Horner, House
2 17-Aug Enos Meadow (Loon Lake) - 1969 B Payette Jablonski, Flock, S.Bates, M.Cook, Rush, Cimino, Askelson, Eaton, Satterwhite, Tomich, Gabica, L.Jensen, Hilliard, Button, M.Hill, Ramsay
3 24-Aug Goodrich Creek - 1969 B Wallowa-Whitman Satterwhite, Tomich, Hilliard, A.Nelson, Harro, Barnes, M.Cook, Jemmett, Cimino, Askelson, Eaton, Gabica, L.Jensen, McCracken
4 1-Sep Mount Nebo - 1969 C Wallowa-Whitman Lynch, Jeppson, Swan, Horner, Carter, E. Allen, Jablonski, Blattner, Flock, S.Bates, Satterwhite, Tomich, Hilliard, Harro, Jemmett, Barnes, Gabica, Dow, House, Wilkerson

1970

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 3-Jun Frank's Nest - 1970 A Deschutes Satterwhite, Teichert(BOI)
2 9-Jun Tige - 1970 B Apache Satterwhite, Frisella, Jobe, Cimino, N.Davis, Black(R-1), R.Lay(R-1), Morton(R-1)
3 20-Jun Juam - 1970 B Cibola Frisella, Satterwhite, Black(R-1), M.Fredenberg(R-1)
4 22-Jun Orange - 1970 A Gila Frisella, Satterwhite, Black(R-1)
5 24-Jun Continental - 1970 A Gila Satterwhite, Jobe
6 26-Jun West - 1970 A Gila Satterwhite, Jobe
7 29-Jun Gila - 1970 A Gila Satterwhite, J.Cyr(R-1)
8 7-Jul Cross - 1970 A Gila Satterwhite, Jobe
9 13-Jul Cotton - 1970 A Gila Satterwhite, M.Fredenburg(R-1)
10 18-Jul Gulch - 1970 A Gila Satterwhite, M.Fredenberg(R-1)
11 19-Jul Brothers - 1970 A Gila Satterwhite
12 22-Jul Mother - 1970 B Gila Satterwhite, John(), Lay(R-1), T.Smith(R-1)
13 30-Jul Painter Mine - 1970 C Nez Perce Jemmett, W.Ferguson, Wilkerson, Frisella, Lynch, Jobe, N.Davis, Satterwhite, Ogawa, Tomlinson, House, B.Yergenson
14 15-Aug Bismark - 1970 B Payette S.Bates, Richard, Jeppson, Rowney, N.Davis, Satterwhite, Ogawa,Tomlinson, Jemmett, E.Allen
15 27-Aug Larry - 1970 B Wallowa-Whitman Satterwhite, Noble, E.Allen, Jobe, Blattner, G.Martin, Simpson, Collier

1971

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 24-Jun Pasteur - 1971 B Silver City Gila Barnes, N.Davis, Norfleet, 1 R-1, Satterwhite, Wilkerson, Eaton, Gabica
2 10-Jul Starkey - 1971 A State of Idaho Satterwhite, Norfleet, Webber, Wilkerson
3 1-Aug Hida #2 - 1971 A Payette Borine, Satterwhite
4 10-Aug Dillinger Creek - 1971 A Payette Satterwhite, W.Ferguson

1972

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 17-Jun #8583 - 1972 Alaska Houston, Borine, Scherer, Petterson, Ogawa, M.Cook, Satterwhite, Bittner, Fereday, M.Johnson, Carl.Brown
2 6-Jul Roberts #30 - 1972 A Malheur Collier, Christopherson, Voelz, Satterwhite
3 27-Jul Deep Creek - 1972 Wallowa-Whitman Satterwhite, Voelz, Schulz, Ranstrom, Veitch, Knight, Swan, Butler
4 5-Aug Pony Creek - 1972 Payette Satterwhite, Dow, N.Davis, Simpson, Newlun, Christopherson, Briggs, Lynch, Collier, Hatler, Houston, Hovdey, Yensen, Gabica, L.Jensen, Schmaljohn, Schulz, Veitch, Fereday, Warner, Butler
5 7-Aug Lower Elk Creek - 1972 B Payette Blattner, M.Young, Diederich, Webber, Voelz, Ranstrom, Scherer, Satterwhite, Dow, N.Davis
6 12-Aug Frances Cake - 1972 Wallowa-Whitman Hatler, Satterwhite
7 15-Aug Butler Ore - 1972 A Wallowa-Whitman Satterwhite, Houston

1973

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 2-Jul #8604 - 1973 BLM Alaska Satterwhite, plus 1
2 5-Jul #7731 - 1973 BLM Alaska Dow, Dixon, Butler, Borine, Satterwhite, Ranstrom, Jeppson, plus 5
3 14-Jul Kettle Creek - 1973 Boise Satterwhite, M.Nielson, Dow, Dixon
4 17-Jul Bearskin Creek - 1973 Boise McMurtrey, Amell, Borine, Winchell, Jeppson, Eaton, Knight, Fereday, Webber, Norfleet, Blattner, W.Ferguson, Ruiz, M.Nielson, Dixon, B.Yergenson, Voelz, Usrey, Flock, Ranstrom, Satterwhite, Warner
5 10-Aug Grouse Creek - 1973 Payette Satterwhite, Uranga
6 12-Aug Summers Grave - 1973 Payette Borine, Butler, Hilliard, L.Jensen, Satterwhite, Uranga
7 17-Aug Minam River - 1973 Wallowa-Whitman L.Jensen, Satterwhite, Ogawa, Diederich, Webber, Tracy, Masi, Norfleet, Dixon, Silva, W.Ferguson, M.Nielson
8 22-Aug Rabbit Creek - 1973 Payette Satterwhite, Tracy

1975

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 7-Jul Thirty-Eight - 1975 A Challis Baranco, Satterwhite
2 9-Jul Marble Creek - 1975 B Challis Baranco, Satterwhite
3 7-Aug North Creek - 1975 A Payette Satterwhite, Paulson
4 14-Aug Toe Creek - 1975 C Payette Norfleet, Kiser, W.Kaaen, Durland, N.Davis, Diederich, Gabica, C.Morgan, Williams, Paulson, Satterwhite, M.Nielson, Waters, Jakala, Boehm, Simmons
5 14-Sep Dry Buck - 1975 A Boise N.Davis, Satterwhite
6 27-Sep Routson Peak Fire - 1975 A Payette Carter, Diederich, Blattner, Satterwhite
7 5-Oct Horseshoe - 1975 B Manti-Lasal Rush, Carter, Diederich, Blattner, Satterwhite, Duel, Koncinsky, Boehm