« back to McCall

James M. (Duke) Norfleet

1970

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 27-Jun Line Gulch - 1970 A Salmon Duel, Uranga, Barnes, Norfleet
2 17-Jul Mahogany Creek - 1970 B Wallowa-Whitman Yensen, Norfleet, Walter(R-6), M.Macy(R-6)
3 21-Jul Little Sheep Ridge - 1970 B Wallowa-Whitman Norfleet, C.Rockwell(R-6), Burt(R-6)
4 28-Jul Soldier Creek - 1970 C Salmon McCracken, M.Hill, Swan, Fereday, Wood, Simpson, B.Henderson, Uranga, Norfleet, Yensen, Carter, Rush
5 10-Aug Cougar Creek - 1970 C Umatilla Newlun, M.Hill, Fereday, Wood, McCracken, Simpson, Uranga, Norfleet, Reynaud(R-6), Z.Reister(R-6), Tabler(R-6), Mills(R-6)
6 20-Aug No Business - 1970 B Payette Newlun, M.Hill, Fereday, Wood, Uranga, Norfleet
7 25-Aug Cabin Creek - 1970 B Payette G.Martin, Simpson, Collier, House, Blattler, M.Hill, Yensen, Norfleet, Greiner, Duel, B.Henderson, Wilkerson, Butler, S.Bates
8 28-Aug Big Creek - 1970 E Payette Lynch, House, Yensen, M.Hill, Norfleet
9 31-Aug Hot Spring Meadow - 1970 A Payette Norfleet, Jobe, Bartell(R-1), Morton(R-1), Hilde(R-1), G.Borgeson(R-1)

1971

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 19-Jun Lost - 1971 B Silver City Gila Norfleet, M.Johnson, Cimino, Cyr(R-1)
2 23-Jun Cooper - 1971 B Silver City Gila Norfleet, M.Johnson, Cimino, Tomlinson, Uranga, Jensen, Diederich
3 24-Jun Pasteur - 1971 B Silver City Gila Barnes, N.Davis, Norfleet, 1 R-1, Satterwhite, Wilkerson, Eaton, Gabica
4 10-Jul Starkey - 1971 A State of Idaho Satterwhite, Norfleet, Webber, Wilkerson
5 2-Aug Hida #2 - 1971 A Payette Norfleet, Webber
6 7-Aug Cramer Creek - 1971 C Salmon M.Johnson, Blattner, Swan, Ogawa, Borine, Barnes, B.WIlkerson, Norfleet, Webber, Noble, Wood, Schulz, Briggs, Yensen, Hovdey, Scherer, Knight, Jeppson, Houston, N.Davis, Alexander, Lynch, Hatler, Gabica, Fereday, Diederich, Uranga, Amell, Cimino, Dow
7 9-Aug White Creek - 1971 Challis Bittner, Ogawa, Borine, Barnes, Blattner, Wilkerson, Norfleet, Wood, Yensen, Schulz, Briggs, Hovdey, Jeppson, Houston, N.Davis, Alexander, Ranstrom, Eaton, S.Bates, Dixon, B.Yergenson, Jobe, Newlun, Voelz, Swan, M.Johnson
8 25-Aug Fish Creek - 1971 B Wallowa-Whitman Norfleet, M. Hill, Tomlinson, S.Bates, Dixon, Lynch, Voelz, M.Johnson, Bittner, Webber
9 26-Aug Bills Lake - 1971 C Payette Gabica, Uranga, Norfleet, M.Hill, Tomlinson, S.Bates, Webber, Dixon, Lynch
10 29-Aug Wild Sheep - 1971 C Wallowa-Whitman Cimino, Voelz, Norfleet, W.Ferguson, Amell, Butler, Ogawa, Borine, N.Davis, Alexander, Abromeit, Briggs, Lewis(R-6), Reister(R-6), Hyde(R-6), Soria(R-6)
11 22-Sep Sloan's Point - 1971 B Payette Norfleet, Ogawa, Duel, N.Davis
12 11-Oct Owl Creek - 1971 E Salmon Hovdey, Norfleet, Butler, N.Davis, Duel, B.Yergenson, Lynch, Cimino, Alexander, Barnes, Swan

1972

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 7-Jun Clear Creek - 1972 Salmon Norfleet, Diederich, Knight, Butler, Duel, M.Young, Hovdey, N.Davis
2 17-Jun #8588 - 1972 Alaska Uranga, W.Ferguson, Amell, Jeppson, Gabica, Noble, Carter, Norfleet, Diederich, Duel
3 14-Jul Cane - 1972 Alaska Rowley, L.Jensen, Jeppson, Carter, Norfleet, Diederich, Houston, M.Young, Hovdey, plus 2
4 20-Jul #8726 - 1972 Alaska Carl.Brown, Hatler, Simmons, Dow, Norfleet, Diederich, Houston, Blattner, Hovdey, Gabica, Lynch, Noble, plus 4
5 29-Jul Porcupine - 1972 Salmon Owaga, Dow, Norfleet, Knight, Swan, G.Martin, Lillard(BOI), Ramsay(BOI), Beltran(BOI), Corn(BOI)
6 8-Aug Cole - 1972 B Malheur Noble, Borine, Masi, Eaton, Amell, Ogawa, Swan, Norfleet, Knight, G.Martin, Bittner, Jeppson, Benavidez
7 10-Aug Sheep Creek - 1972 Salmon Eaton, Ogawa, Norfleet, G.Martin, Amell, Bittner, Hovdey, Gabica, Schmaljohn, Kruske(R-5)
8 15-Aug Willow Basket - 1972 Payette Ogawa, Norfleet
9 21-Aug Brush Lake - 1972 Payette Norfleet, Dow
10 28-Aug Wilson Meadows - 1972 Boise Carter, Norfleet, Diederich
11 29-Aug Beaver Creek - 1972 B Payette Carter, Norfleet, Diederich, S.Bates
12 3-Sep Ditch Creek - 1972 Boise Masi, M.Young, Borine, Ranstrom, Carter, Norfleet
13 20-Sep Dame Creek - 1972 Payette Carl.Brown, Norfleet, Swan, Dixon, S.Bates, Hatler, N.Davis, Warner, Christopherson, Dow, W.Ferguson, Lynch

1973

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 11-Jul Victor Lake Fire - 1973 Payette Norfleet, Christopherson, Knight, Eaton
2 17-Jul Bearskin Creek - 1973 Boise McMurtrey, Amell, Borine, Winchell, Jeppson, Eaton, Knight, Fereday, Webber, Norfleet, Blattner, W.Ferguson, Ruiz, M.Nielson, Dixon, B.Yergenson, Voelz, Usrey, Flock, Ranstrom, Satterwhite, Warner
3 10-Aug Raven Creek - 1973 Payette Norfleet, W.Fereday, Benavidez, Masi, Silva, N.Davis, W.Ferguson, M.Nielson, Warner, Gabica
4 14-Aug Johns Creek - 1973 NezPerce Dixon, Norfleet, Silva, W.Ferguson, M.Nielson, Warner, Gabica, N.Davis, G.Martin, Usrey
5 17-Aug Minam River - 1973 Wallowa-Whitman L.Jensen, Satterwhite, Ogawa, Diederich, Webber, Tracy, Masi, Norfleet, Dixon, Silva, W.Ferguson, M.Nielson
6 22-Aug Tomato Ridge - 1973 Payette Norfleet, Duel
7 6-Sep Hida - 1973 Payette M.Nielson, Norfleet

1974

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 24-Jun #8690 - 1974 BLM Alaska Norfleet, plus 1
2 25-Jun #7785 - 1974 BLM Alaska Amell, Norfleet, plus 10
3 2-Jul Buck - 1974 Bitterroot Jensen, Amell, Norfleet, B.Yergenson, G.Martin, Masi, Yensen, Houston, Butler, Ruiz, Benavidez, Hovdey, Blattner, Dow, M.Neilson, plus 4 BOI
4 19-Jul Deep Creek - 1974 Payette Norfleet, Boehm
5 28-Jul Sunflower Creek - 1974 Challis Blattner, Eaton, Paulson, Heinrich, Ranstrom, Golik, L.Jensen, JP.Anderson, Hermit, R.Blanton, Flock, Norfleet, Boehm, Holcomb, G.Martin, Williams, B.Yergenson, Koncinsky, Butler, Benavidez, C.Morgan, Houston, Dow, M.Neilson
6 3-Aug Three Blaze Meadows - 1974 Payette Boehm, Norfleet
7 10-Aug Raven Creek - 1974 Payette Flock, Koncinsky, Norfleet, M.Neilson, S.Mello, B.Johnson, M.Cook, Ranstrom
8 25-Aug Cordwood Bottoms - 1974 Ashley Webber, L.Jensen, Gabica, R.Blanton, Norfleet, Hovdey, Flock, Blattner, Koncinsky, M.Neilson, B.Johnson, Ranstrom
9 29-Aug Unita Canyon - 1974 Ashley Norfleet, Hovdey, Flock, Blattner
10 6-Sep Encore Fire - 1974 Ashley Koncinsky, Ranstrom, Webber, R.Blanton, Norfleet, Hovdey, Flock, Blattner,
11 7-Oct Slaughter House - 1974 Boise Jensen, Webber, Norfleet, Amell, Duel, Rosselli, Williams, N.Davis

1975

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 15-Jul East Cabin Creek - 1975 A Payette Norfleet, Ruiz
2 14-Aug Toe Creek - 1975 C Payette Norfleet, Kiser, W.Kaaen, Durland, N.Davis, Diederich, Gabica, C.Morgan, Williams, Paulson, Satterwhite, M.Nielson, Waters, Jakala, Boehm, Simmons

1976

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 15-Jun #8563 - 1976 E BLM Alaska Norfleet, R.Blanton, Koncinsky, Hovdey, B.Johnson, French, C.Morgan, S.Mello, JP.Anderson, plus 2 RED, 3 BOI, 16FAI
2 12-Jul #7731 - 1976 B BLM Alaska French, Norfleet, plus 1 BOI, 3 FAI
3 13-Jul #7741 - 1976 B BLM Alaska Norfleet, plus 3 FAI
4 15-Jul #8641 - 1976 C BLM Alaska N.Davis, French, Norfleet, plus 6 FAI, 1 BOI, 1 RED

1977

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 1-Jun Rancherio - 1977 B Salmon Norfleet, Martinez, D.Campbell, Boehm
2 13-Jul Harden Creek - 1977 B Challis LeClair, Linquist, Norfleet, Nerison, Collier, Sleight, Loomis, Fahey, S.Mello, McCune, Boehm, Flock, S.Jensen, Mazzier, Rush, Duel, Shaw, Abromeit, J.Wilson
3 26-Jul Kinny Point Fire - 1977 A Payette Norfleet, Felt
4 4-Aug Brush Creek - 1977 B Payette Hade, Yensen, R.Webb, Bass, Whitney, Martinez, Evans, Norfleet
5 7-Aug Adams Creek - 1977 B Payette Whitney, Martinez, Evans, Norfleet, Elder, Nerison, M.Moore, Beeler
6 13-Aug Sheep Creek - 1977 C NezPerce Abromeit, French, Simmons, Shaw, D.Campbell, Yensen, Hade, R.Webb, Whitney, Norfleet, Evans, Elder, Nerison, M.Moore, N.Davis, Beeler
7 11-Sep Robert's Gulch - 1977 C Boise N.Davis, Sleight, Flock, Brundige, Norfleet, Boehm

1979

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 4-Jul Chicken Creek - 1979 A Payette Buescher, Norfleet
2 4-Oct Norton Ridge - 1979 A Challis Noble, Norfleet, Diederich, Flock, Koncinsky, N.Davis

1980

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 23-Jul Steep Creek - 1980 B NezPerce Buescher, Abromeit, Brundige, Fahey, Manzer, Whitney, Stephens, Norfleet, Mavros, Lothrop
2 1-Aug Cougar - 1980 B Wallowa-Whitman LaGrande Base Norfleet, R.West (R-6)
3 6-Aug 184Z Rescue Jump - 1980 Salmon Norfleet, Felt, Flock, Martinez
4 15-Aug Bear Wallow Point - 1980 A Boise Norfleet, J.Dobbins
5 29-Aug Steamboat Ridge - 1980 B Payette Duel, Wasser, Loomis, Evans, Noble, R.Shoemaker, M.Moore, Bell, Abromeit, Keating, Norfleet, Sleight
6 9-Oct White Creek - 1980 A Bridger-Teton Duel, Noble, Abromeit, Norfleet, Diederich, Koncinsky

1981

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 17-Jul Sheep Head - 1981 B State of Oregon Amel, Thrash, Cammon, Norfleet, Halligan, Troeger, R.Shoemaker, Felt, Gil, Warr, Wasser, C.Morgan
2 26-Jul Dutch Oven - 1981 B Salmon Norfleet, C.Morgan, Bassette, Mavros, Evans, Felt
3 31-Jul Kinnelly Creek - 1981 A SITPA Norfleet, Hade
4 13-Aug Thunderbolt - 1981 B Boise Abromeit, Thrash, Troeger, R.Shoemaker, Gil, Wasser, Norfleet, Stout
5 24-Aug Devils Hole - 1981 C Payette Norfleet, Koncinsky, Gregory, Evans, Troeger, Keating, Reister (AK), Stauff (AK)
6 3-Sep Paradise Lake - 1981 B Payette C.Morgan, Thrash, Keating, Norfleet, Manzer, Whitney, M.Moore, Acosta

1982

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 31-Jul Ditch Creek - 1982 A Payette Norfleet, Gall
2 13-Aug Steamboat Rock - 1982 D Payette Bassette, Holland, Norfleet, M.Moore, Adler, Ginn, Hade, Diederich, Mundt, Stout, B.Johnson, Amell