« back to McCall

James A. (Pete) Amell

1971

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 28-Jul E Fk. American River - 1971 A Nez Perce Uranga, Blattner, Amell, S.Bates
2 5-Aug Clear Creek - 1971 A Salmon Uranga, Amell
3 7-Aug Cramer Creek - 1971 C Salmon M.Johnson, Blattner, Swan, Ogawa, Borine, Barnes, B.WIlkerson, Norfleet, Webber, Noble, Wood, Schulz, Briggs, Yensen, Hovdey, Scherer, Knight, Jeppson, Houston, N.Davis, Alexander, Lynch, Hatler, Gabica, Fereday, Diederich, Uranga, Amell, Cimino, Dow
4 17-Aug Hungry Creek - 1971 A Payette Diederich, B.Yergenson, Uranga, Amell, Cimino, Dow, Butler, Swan
5 24-Aug McFadden Point - 1971 B Payette W.Ferguson, Amell, Butler, M.Young, Yensen
6 29-Aug Wild Sheep - 1971 C Wallowa-Whitman Cimino, Voelz, Norfleet, W.Ferguson, Amell, Butler, Ogawa, Borine, N.Davis, Alexander, Abromeit, Briggs, Lewis(R-6), Reister(R-6), Hyde(R-6), Soria(R-6)

1972

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 17-Jun #8588 - 1972 Alaska Uranga, W.Ferguson, Amell, Jeppson, Gabica, Noble, Carter, Norfleet, Diederich, Duel
2 14-Jul Puff - 1972 Alaska Uranga, W.Ferguson, Amell, Gabica, Noble
3 19-Jul #8797 - 1972 Alaska Amell, N.Davis, Bittner, plus 3
4 23-Jul #8786 - 1972 Alaska Amell, N.Davis, Bittner, plus 3
5 8-Aug Cole - 1972 B Malheur Noble, Borine, Masi, Eaton, Amell, Ogawa, Swan, Norfleet, Knight, G.Martin, Bittner, Jeppson, Benavidez
6 10-Aug Sheep Creek - 1972 Salmon Eaton, Ogawa, Norfleet, G.Martin, Amell, Bittner, Hovdey, Gabica, Schmaljohn, Kruske(R-5)
7 15-Aug Granite Lake - 1972 Payette G.Martin, Amell
8 20-Aug West Fk Zena Creek - 1972 A Payette Diederich, M.Young, Webber, Amell

1973

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 3-Jul #8613 - 1973 BLM Alaska Amell, Ogawa, plus 2
2 17-Jul Bearskin Creek - 1973 Boise McMurtrey, Amell, Borine, Winchell, Jeppson, Eaton, Knight, Fereday, Webber, Norfleet, Blattner, W.Ferguson, Ruiz, M.Nielson, Dixon, B.Yergenson, Voelz, Usrey, Flock, Ranstrom, Satterwhite, Warner
3 9-Aug Dollar Creek Ridge - 1973 Boise Butler, Amell
4 11-Aug Dillinger Creek - 1973 Payette Amell, Voelz
5 16-Aug Freeze Out - 1973 Wallowa-Whitman Ranstrom, B.Yergenson, Amell, Hilliard
6 22-Aug Buckhorn Ridge - 1973 Payette Ranstrom, Amell, Hilliard, Jensen
7 27-Aug Wallingford Cabin - 1973 Payette Ranstrom, Amell
8 6-Sep Big Chief Creek - 1973 Challis Ranstrom, Amell

1974

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 24-Jun #8691 - 1974 BLM Alaska Amell, plus 1
2 25-Jun #7785 - 1974 BLM Alaska Amell, Norfleet, plus 10
3 2-Jul Buck - 1974 Bitterroot Jensen, Amell, Norfleet, B.Yergenson, G.Martin, Masi, Yensen, Houston, Butler, Ruiz, Benavidez, Hovdey, Blattner, Dow, M.Neilson, plus 4 BOI
4 19-Jul Soldier Creek - 1974 Salmon Amell, Holcomb, G.Martin, Williams, B.Yergenson, Koncinsky
5 2-Aug Patterson - 1974 Redding Shasta-Trinity Amell, Hovdey, Baranco, plus 9
6 5-Aug Curl - 1974 Redding Shasta-Trinity Amell, Hovdey
7 17-Sep Three Mile Creek - 1974 Payette Hermit, Duel, Fereday, Amell, Rosselli, Shulz, Florence, Simmons
8 7-Oct Slaughter House - 1974 Boise Jensen, Webber, Norfleet, Amell, Duel, Rosselli, Williams, N.Davis

1976

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 9-Jun Robbins Creek #2 - 1976 A NezPerce Butler, Amell
2 11-Jul Yellowjacket - 1976 B Salmon Duel, Rush, R.Henderson, Palmer, Certain, Askelson, Butler, Halligan, Amell, Hermit
3 21-Jul Paddy Flat - 1976 A Payette Amell, Hermit
4 14-Aug Moonshine - 1976 E Dinosaur National Monument Adams, D.Campbell, N.Davis, Hovdey, Flock, Amell, Hermit, Certain, Rush, L.Jensen, Duel, Askelson, Martinez, Waters
5 22-Aug Campbell Draw - 1976 D Ashley Hermit, Certain, L.Jensen, Martinez, Waters, D.Campbell, Amell, Simmons, French, Williams, Paulson, Durland
6 3-Sep Jackson Creek - 1976 B State of Idaho French, Williams, Paulson, Durland, Hermit, Golik, L.Jensen, Martinez, Waters, D.Campbell, Amell, Simmons

1981

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 17-Jul Sheep Head - 1981 B State of Oregon Amel, Thrash, Cammon, Norfleet, Halligan, Troeger, R.Shoemaker, Felt, Gil, Warr, Wasser, C.Morgan
2 24-Jul Ditch Creek - 1981 A Payette Yensen, Cammon, Amell, Thrash, Noble, Troeger
3 14-Aug Crystal Mtn. - 1981 A Payette Amell, Pierson
4 16-Aug Blue Bunch - 1981 B Payette N.Davis, Stephens, M.Moore, Amell, R.Hudson, Cromwell, B.Johnson, Acosta
5 20-Aug Lemhi Point - 1981 A Payette Troeger, Amell
6 26-Aug Deer Creek - 1981 A Salmon Duel, B.Johnson, Amell, Waters J. (AK), C.Morgan, Coe K. (AK)
7 2-Sep Big Creek - 1981 B Sawtooth B.Johnson, Amell, N.Davis, Mavros, Neilson, Wright, Gil, Yosick, Fox, S.Hudson, Folker, Gall, Buescher
8 18-Sep Laft - 1981 C Plumas Redding Amell, Neilson, Keating, Manzer, M.Moore, plus 11

1982

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 10-Aug Black Point - 1982 D Payette C.Morgan, Cromwell, B.Johnson, Amell, Wasser, Lothrop, Whitney, Mavros, Yosick, Halligan, Koncinsky, R.Stauff, R.Mello, Fox, Felt, Pihl, Gil, Gall, Warr, Humphries, Paulsen, Stephens, Wilken, Keating, Pierson, S.Mello, Sullivan, Schaan, Nielson, Loomis, Stein, Acosta, P.Hansen, Shulman, Buescher
2 13-Aug Steamboat Rock - 1982 D Payette Bassette, Holland, Norfleet, M.Moore, Adler, Ginn, Hade, Diederich, Mundt, Stout, B.Johnson, Amell
3 4-Sep Drum Lummen - 1982 B NezPerce Adler, Ginn, Hade, Diederich, B.Johnson, Amell

1983

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 14-Jun Four Mile - 1983 C Boise J.Stauff, Whitney, S.Mello, M.Moore, C.Morgan, Koncinsky, R.Mello, Hade, Amell, Warr, Mavros, Felt
2 29-Jul Whitehawk - 1983 B Boise Cromwell, McCoy, Nicol, R.Bates, Dolphin, Koncinsky, Stephens, Hagen, Amell, J.Stauff, Felt, Harris
3 6-Aug Garden Creek - 1983 A Payette Felt, Amell

1984

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 25-Jul Bear Pete - 1984 A Payette Amoss, Yenson, Amell, Koncinsky, Shulman, M.Moore
2 27-Jul Red Ledge - 1984 B Payette Lueck, Brondum, Ginn, Farrell, Pierson, Hall, Bryning, F.Cole, McCoy, Volpe, Buchanan, Fieldhouse, Dougherty, Amoss, Yensen, Amell, Shulman, M.Moore
3 7-Aug N.Fk. Thorn Creek - 1984 B Boise J.Stauff, Rush, Buchanan, Duel, Fieldhouse, Dougherty, Amoss, Yensen, Amell, Loomis, Shulman, M.Moore
4 16-Aug Hamby Saddle #1 - 1984 A NezPerce Grangeville Amell, Lloyd-Davies
5 26-Aug Eight Mile Creek - 1984 A Boise Amell, Lloyd-Davies
6 17-Sep Lucky Creek - 1984 D Salmon S.McGee, R.Bates, Yosick, Duel, Humphries, Amell, Brondum, C.Morgan, Dougherty, Amoss, Buescher, Shulman, Dwyer, Ginn, S.Anderson, Dolphin, Noble, Wasser, Hall, Bryning, J.Lee, Schaan, R.Shoemaker, Pride

1985

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 12-Jun Elkhorn Creek - 1985 B Payette Brundige, Mavros, C.Morgan, Amell, Stein, Loomis
2 1-Jul Deep Creek - 1985 C Lewis-Clark Diederich, Amell, Wasser, S.Anderson, Pride, Loomis, Fieldhouse, Ferrell, B.Johnson, Beck, R.Shoemaker, Shulman
3 5-Jul Sand Point - 1985 G Lewis & Clark WYS Wasser, S.Anderson, Pride, Loomis, Farrell, Amell, Beck, Fieldhouse, B.Johnson, R.Shoemaker, Shulman, Diederich, Hart D. (R-1), Windell K. (R-1), Chehock S. (R-1), Wilkinson J. (R-1), Lindskog T. (R-1), Flach C. (R-1), Kimbrough D. (R-1), Purlee J. (R-1), Ueland J. (R-1), Thompson (R-1)
4 8-Jul Spring Creek - 1985 B Salmon G.Dobbins, Amell, Wasser, Thorne A. (R-5)
5 12-Jul Big Bear #31 - 1985 A Payette Thorne A. (R-5), Amell, Mauck B. (AK), Wasser
6 17-Jul Oregon Bute #2 Drumlummen - 1985 A NezPerce Grangeville Amell, Mauck B. (AK)
7 19-Jul Pettibone - 1985 A NezPerce Grangeville Amell, Mauck B. (AK), Johnson D. (R-1), Weniger E. (R-1)
8 27-Jul Soldier - 1985 C Mendocino Redding Amell, Gregory, Gil, Dwyer, Thrash, Hinkle D. (AK)
9 3-Aug B176 - 1985 C 10 A BLM Alaska McGrath Cromwell, Dean, Noble, Weinrich, R.Bates, McCoy, Stout, Amell, Stein, S.Anderson, Acosta, Dow R. (AK), Courtway J. (AK), Hardy M. (AK), Dewitz S. (AK), Firestone J. (AK)
10 8-Aug B234 - 1985 B 1 A BLM Alaska CHP Amell, Gil, Dwyer, Quillin B. (AK)
11 14-Aug B258 - 1985 A .25 A BLM Alaska CHP Mavros, Amell, Gil, Firestone J. (AK)
12 26-Aug Long Tom Complex - 1985 E Salmon Brundige, R.Shoemaker, McBride, Farrell, Shulman, Lueck, Webb R. (AK), Amoss, Amell, Gil, L.Wilson, Kelton J. (AK), Duzak, M.Morgen, Fox, Dolphin, Hunter, Gregory
13 31-Aug Long Tom/Bitterroot Complex - 1985 D Bitterroot Gregory, R.Bates, G.Dobbins, Bryning, Shulman, Webb R. (AK), Amoss, Amell, Gil, L.Wilson, Duzak, M.Morgen

1986

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 17-Jun A092 - 1986 B 7 A BLM Alaska TAL Farrell, Bryning, Amell, Buesher, Roos M. (R-1), Reister Z. (BLM), Courtway J. (BLM), Holland B. (BLM)
2 27-Jun A122 - 1986 D 200 A BLM Alaska State Farrell, Bryning, Amell, Jackson G. (R-1), Williams W. (R-1), Chandler J. (R-1), Carstens S. (R-1), Reister Z. (BLM)
3 30-Jun A138 - 1986 BLM Alaska State Amell, Buescher, Brundige, Franz K. (BLM), Olson Ji. (BLM), Williamson T. (R-1)
4 3-Jul A173 - 1986 B 3 A BLM Alaska CHP Pride, Amell, Buescher, Farrell, Bryning, Brundige, Hade D. (BLM), Williams W. (R-1), Chandler J. (R-1), Emonds T. (BLM), Jackson G. (R-1), Carstens S. (R-1), Franz K. (BLM), Olson Ji. (BLM), Williamson T. (R-1), Keibler B. (R-1)
5 7-Jul A292 - 1986 B 5 A BLM Alaska Tanana Amell, L.Wilson, Hade D. (BLM), Onken T. (R-1), Polanski D. (BLM), Stauss B. (R-1)
6 11-Jul A346 - 1986 B .5 A BLM Alaska Galena Amell, Seiler A. (BLM), Swantner D. (BLM), Wolff F. (R-1), Holder CR. (BLM), Dalen C. (BLM), Emonds T. (BLM), Cunningham B. (R-1)
7 2-Aug #85 - 1986 B Malhuer Amell, Humphries, Fox, Stright
8 7-Aug Minnehah Creek - 1986 C Boise Curd J. (BLM), J.Stauff, Thrash, Wasser, Pride, Bryning, Rush, Amell, Fox, Stright, N.Keller, Beck
9 9-Aug Buckhorn #2 - 1986 Payette Pride, Bryning, Amell, Fox, Stright, N.Keller, Beck, Brondum, Buchanan, Duzak, Naveaux C. (R-1), Belknap S. (R-1)
10 11-Aug Brushy Ridge - 1986 B NezPerce Amell, Fox
11 18-Aug Gold Creek - 1986 B Payette Brundige, Renshaw, Boardman, J.Hanson, Bryning, Beck, Fox, Brondum, Thrash, Dolphin, Amell, Jones F. (R-1), Gomez M. (R-1), Cunningham B. (R-1), Curd J. (BLM), Weniger E. (R-1), Bassette G. (R-1), Betlach S. (R-1), Neeling J. (R-1), Peterson H. (R-1), Staley J. (R-1), Evans T. (R-1), Peebler D. (R-1), Petteys D. (R-1)
12 23-Aug Wilson Creek - 1986 A Boise Bryning, Beck, Cromwell, Amell
13 29-Aug Pole Creek - 1986 A Wallowa-Whitman Gregory, Little R. (BLM), Renshaw, Amell
14 5-Sep Crooked Creek - 1986 B NezPerce Acosta, J.Stauff, Humphries, S.Anderson, Bryning, Pride, M.Moore, Wasser, Stright, Cooper, Renshaw, Amell

1987

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 16-Jun Nivens Creek - 1987 B Boise Acosta, Amell
2 1-Jul Cow Creek - 1987 C Payette Duzak, Boardman, Meyers, Buescher, S.Mello, Ginn, G.Dobbins, Koyama, M.Moore, Amell, Buchanan, Fox, L.Wilson, S.Anderson, Brundige, McCoy, Pride
3 14-Jul Fir Springs - 1987 A Boise Amell, Pride, Felt, Farrell, R.Bates, Cooper
4 21-Aug No Name Creek #2 - 1987 B Boise Diederich, M.Morgen, S.Anderson, Hoffman J. (BLM), May T. (BLM), Amell
5 27-Aug Bernard Lake - 1987 A Boise Troeger, Boardman, Hartzell, Amell, Pettigrew, Dramstad
6 9-Sep Johnson Creek Park - 1987 B Payette Dark, Amell, M.Morgen, Dramstad, Nieto, Bryning, Pierson, May T. (BLM)
7 18-Sep Man Creek - 1987 E Payette Dolphin, Troeger, S.Anderson, Amell, McNabb, McCoy, Kennedy, Pride, Pierson, Murphy, Goleta, Holder CR. (BLM)
8 27-Sep Little Rainbow (Camp Fire) - 1987 A Boise Amell, Farrell
9 9-Oct Elk Meadows - 1987 B Payette S.Anderson, Gregory, Stout, Nieto, Dolphin, Pride, Amell, Kennedy, Goleta, R.Hudson, Bloms R. (BLM), Duzak
10 19-Oct Boulder Creek - 1987 E Bridger-Teton Felt, McNabb, Stright, Amell, L.Wilson, Cooper, R.Hudson, Koncinsky
11 25-Oct Lewis Creek - 1987 B Payette Stout, Nieto, Diederich, Dolphin, Pride, Kennedy, Pettigrew, McNabb, M.Moore, Cooper, S.Anderson, Koncinsky, Amell, R.Hudson

1988

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 1-Jul Grouse - 1988 B Boise Amell, Bittenbinder, Thrash, Freshwater
2 12-Jul Upper Falls - 1988 B Bridger-Teton R.Brown, Schow, Pettigrew, Tyrrell, Ogawa, R.Reid, Dramstad, R.Mello, Dark, Amell, Bryning, Beck
3 22-Jul Morrell (Huckleberry) - 1988 C Lolo R.Bates, Staats, Amell, P.Davidson, Murphy, Duzak, Spencer, Lindell
4 9-Aug Cub #2 - 1988 C Yellowstone Park N.Keller, Dark, Amell, R.Mello, Bittenbender, Krebs
5 13-Aug Pitman - 1988 B Custer Amell, R.Mello, Red Fox W. (R-1), Kenny P. (R-1)
6 14-Aug N. Derby Gulch - 1988 B Gallatin Amell, R.Mello, Bittenbender, Krebs, J.Hanson, L.Wilson
7 16-Aug Emerald Lake - 1988 B Bridger-Teton R.Mello, Bittenbender, Amell, Krebs, Weniger E. (R-1), Carstens S. (R-1)
8 21-Aug Fayette - 1988 B Bridger-Teton Amell, Bittenbender, Dunton R. (R-1), Robinson (R-1), Conley J. (R-1), Erickson K. (R-1), L.Wilson, Tyrrell
9 29-Aug Corral Creek - 1988 C Beaverhead Amell, Bittenbender, L.Wilson, Tyrrell, Robinson (R-1), Erickson K. (R-1)

1989

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 5-Jun Dry Cabin - 1989 B Malhuer Amell, J.Hanson, Schow, McCoy, Bennett, S.Anderson, Koncinsky, Boardman, Pettigrew, Bryning, McNabb, Cooper
2 12-Jul White Rock - 1989 A Ashley Vernal Spike Base Koyama, Tyrrell, Amell, Madrid
3 22-Jul Mud - 1989 C Payette Amell, Risley R. (R-6), Colbert D. (R-6), Berg E. (R-6), Vinson R. (R-6), Belsby D. (R-6), Barrett R. (R-6), Lamoreaux R. (R-6), Esterbrook K. (R-6), Lynch T. (R-6), Houston D. (R-6), Milligan T. (R-6), Reeve J. (R-6), Jonasse R. (R-6), Herkshan G. (R-6), Madden C. (R-6)
4 1-Aug Steel - 1989 A Boise Amell, Derman B. (BLM), Manuelito, Tyrrell
5 19-Aug Pioneer Creek - 1989 B Payette Amell, Comanche, Hartjes, Bierman, Epoch, Geving, McCoy, Duffy
6 25-Sep Duck Slop-Over - 1989 C Payette Humphries, Boardman, Bennett, Pettigrew, Brondum, R.Shoemaker, Murphy, Nieto, Tyrrell, Amell

1990

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 28-Jun Rose #2 - 1990 A State of Arizona Springerville Amell, Bittenbender, Staats, Pavlovic, B.Davis, Buescher, Geving, R.Bates
2 30-Jun Ramer - 1990 Tonto Springerville Amell, Bittenbender, Staats, Pavlovic
3 1-Jul Mud - 1990 A State of Arizona Springerville Amell, Bittenbender, Staats, Pavlovic
4 5-Jul A-305 - 1990 BLM Alaska Zone Hartgrave, Amell, Bittenbender, Staats, Pavlovic
5 10-Jul A-379 - 1990 BLM Alaska Zone Cooper, Hartgrave, Amell, Staats
6 18-Jul A-414 - 1990 BLM Alaska Zone Amell, Humphries, Withen, Cooper
7 5-Aug Porter Creek #2 - 1990 E Boise Koncinsky, Seagraves, Freshwater, Brondum, Murphy, Pride, Nieto, Duzak, Comanche, McNabb, Amell, G.Dobbins, McCoy, J.Hanson
8 10-Aug Bishop Creek HeliSpot - 1990 D Payette Amell, Carothers, Scudero D. (NIFC), Beebe G. (NIFC), Staats, Geving
9 17-Aug Buck Basin - 1990 A Payette Amell, Bryning, Comanche, McNabb
10 10-Sep Twin Peaks - 1990 A Challis Amell, Irvine C. (NIFC), Humphries, Hofman, J. (NIFC)
11 27-Sep Red Mountain - 1990 A Payette Amell, Nieto

1992

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 19-Jun Warren Creek - 1992 A Payette Amell, Spencer
2 3-Jul Oxbow Fire - 1992 A BLM Oregon Cromwell, Carothers, R.Morrow, Madrid, D.Marshall, Freshwater, Amell, R.Reid
3 22-Jul Towne Creek (1st 20-Man Load) - 1992 C Boise K.Hill, Schow, Krebs, Tucker, Brundige, C.Miller, G.Dobbins, K.Morrow, R.Roth, S.Mello, Cromwell, Koontz, Withen, Bittenbender, LaBella, Amell, Manuelito, Yeager, Geving, Hinkle
4 17-Aug Eden - 1992 A Payette Amell, Morgen M. (NIFC)