« back to McCall

Dallas B. (Bruce) Yergenson

1954

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 20-Jul Bear Creek - 1954 B 21N-2W-27 Curtis, Rakozy, Filler, B.Yergenson, Thorton, Root, A.Young, Ellis
2 12-Aug Hungarian Creek - 1954 A 6N-7E-13 B.Yergenson, A.Young
3 1-Sep Buck Creek - 1954 C 18N-12E-8 Crockford, Root (Injured), Jackson, W.Webb, B.Yergenson, R.Beasley, Filler, Fullmer, Tweedy
4 10-Sep Sage Creek - 1954 B 24N-20E-15 S.Miller, Curtis, Marker, McLin, Jackson, B.Yergenson, R.Beasley, Filler
5 20-Sep North Fork Elk Creek - 1954 C 14N-8E-27 B.Yergenson, Catlin, Brafford

1957

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 29-Jul Mustang Ridge - 1957 C Salmon Riser, J.Morgan, J.Cole, B.Yergenson, J.Lewis, J.Brown, M.Allen, W.Webb, Harden, C.Brown, Forseman, Stone, Phillips, Salyer, Foltz, Gabiola
2 16-Aug Profile Creek - 1957 B Payette Park, R.Donnelley, J.Johnson, Mecham, Hosler, Hale, W.Webb, Parkes, Chase, Eubanks, Riser, J.Morgan, R.Peterson, J.Cole, B.Yergenson, M.Allen
3 12-Sep Porphry Creek - 1957 A Payette J.Cole, B.Yergenson

1958

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 17-Jul Hornet Creek - 1958 A Payette W.Webb, B.Yergenson
2 21-Jul Willow Creek - 1958 B Payette T.Scott, Rensmeyer, Parkes, Garner, Giles, C.Brown, L.Clark, B.Yergenson
3 2-Aug Wild Cow - 1958 B Shasta B.Yergenson, WJ.Weaver
4 13-Aug Nelson Creek #2 - 1958 A Challis C.Brown, B.Yergenson
5 22-Aug Colt Creek - 1958 B Salmon M.Allen, C.Brown, B.Yergenson, Landes, R.Peterson, K.Hessel, J.Austin, R.Rawlings, Wynn, Mecham, D.Davis, Rosselli, Hale, Cables
6 26-Aug Sheep Creek - 1958 B Payette M.Allen, C.Brown, B.Yergenson
7 4-Sep Garland Creek - 1958 C Challis Dunn, Wilder, C.Brown, J.Lewis, B.Yergenson, Spence, Stone, Rathbun, Riser, Crosby, T.Johnson, M.Allen, Phillips, Fletcher, Giles, Harden, plus 4 IDC
8 2-Oct Bear - 1958 C Payette B.Yergenson, Catlin
9 4-Oct Twin Lakes - 1958 B Payette B.Yergenson, Catlin, Rosselli, R.Peterson, T.Johnson, M.Allen
10 6-Oct Pole Creek - 1958 C Payette W.Webb, B.Yergenson, Catlin, Rosselli

1959

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 1-Aug Brainard Creek - 1959 A Boise Rathbun, B.Yergenson
2 2-Aug Indian Creek - 1959 A Boise Rathbun, B.Yergenson, plus 2 IDC
3 8-Aug Five Mile Creek - 1959 C Payette D.Davis, Rosselli, B.Yergenson, T.Lewton, M.Allen, D.Bird, D.Hessel, Salyer, R.Rawlings, C.Brown, W.Thompson, W.Webb, K.Hessel, Tate, G.White, Miles.Johnson, Reay, Rausch, Bowyer, Stillman, J.Lewis, M.Daly, Chipman, Hale
4 18-Aug Rattesnake Point - 1959 B Payette B.Yergenson, T.Lewton
5 12-Sep Captain John Creek - 1959 C Payette Catlin, R.Beasley, Wilder, Sprague, Rosselli, T.Johnson, M.Allen, Crosby, D.Bird, B.Yergenson, J.Lewis, Stillman

1960

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 6-Jul Rim Creek - 1960 A Payette B.Yergenson, Terry
2 13-Jul Routson Peak - 1960 A Payette W.Webb, B.Yergenson
3 14-Jul Maxwell Point - 1960 B Payette Looney, Guy, L.Clark, Sevy, Parkes, B.Yergenson, Sprague, W.Webb, Rasmussen, K.Hessel
4 16-Jul Butts Point - 1960 B Salmon D.Hessel, DeSilvia, Dobson, Guy, L.Clark, Sevy, Parkes, B.Yergenson
5 22-Jul No Business Creek - 1960 C Payette M.Allen, D.Hessel, DeSilvia, Dobson, W.Webb, D.Bird, Guy, L.Clark, Sevy, Parkes, B.Yergenson, Bowyer
6 5-Aug Starvation Creek - 1960 A Payette B.Yersenson, Bowyer
7 17-Aug Trapper Creek - 1960 A Challis Rathbun, B.Yergenson
8 9-Sep Hat Creek - 1960 B Payette B.Yergenson, Guy, M.Allen, Lewton, Stone, Hale, Rosselli, Payne
9 12-Sep 3 Mile Creek - 1960 A Payette Stillman, B.Yergenson, Guy
10 2-Oct Deadman Creek - 1960 E Payette B.Yergenson, Catlin, M.Allen, Rosselli, Payne, T.Johnson, R.Beasley, Salyer, G.Davis, Stillman, W.Webb, plus 10 R-1

1961

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 30-Jul Poverty Flat - 1961 E Payette Miles.Johnson, Parkes, B.Yergenson, T.Johnson, M.Allen, Sedlmayer, Tate, Ramsay, Payne, L.Moore, P.Daly, Spence, Terry, Strawn, Wilder, Yensen, Duel, D.Davis, Wicks, R.Donnelley, Rasmussen
2 5-Aug Pungo Creek (E. Fork Indian Creek) - 1961 B Boise Short, Miles.Johnson, Parkes, B.Yergenson
3 10-Aug Corn Creek (Bronco Ridge) - 1961 E Salmon Rosenkrance, Schmaljohn, Looney, W.Webb, Tracy, Rosgen, Crockett, Sprague, Hale, M.Allen, Short, Miles.Johnson, Parkes, B.Yergenson, Wilder, Terry
4 16-Aug Sapp Creek - 1961 A Payette Parkes, B.Yergenson
5 22-Aug Minnie Peak #41 - 1961 A Gifford Pinchot Parkes, B.Yergenson
6 28-Aug West Fork Zena Creek - 1961 A Payette Hale, B.Yergenson
7 12-Sep Hard Creek - 1961 A Payette B.Yergenson, Wilder
8 16-Sep Wapiti Creek - 1961 B Payette W.Webb, Tracy, M.Allen, Freeland, B.Yergenson, Rosselli, Spence

1962

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 27-Jul Little Lodge Pole - 1962 B Payette R.Donnelley, Lancaster, Yensen, B.Yergenson
2 1-Aug Goose Lake - 1962 A Payette Yensen, B.Yergenson
3 15-Aug Shorts Creek - 1962 D Payette W.Webb, Aiken, D.Austin, Shinn, Sprague, Schott, Stillman, D.Davis, Hale, Crockett, Rosselli, Tracy, DeSilvia, K.Hessel, Terry, S.Marshall, Schmaljohn, Salyer, Yensen, B.Yergensen, R.Donnelley, Rasmussen, Freeland, Guy
4 29-Aug Hailey Creek - 1962 D Payette S.Marshall, Schmaljohn, Salyer, B.Yergenson, Guy, Lancaster, Rosenkrance, M.Daly, Tomlinson, L.Smith, W.Webb, Aiken, D.Austin, Carney, Payne, Schroeder
5 31-Aug Howard - 1962 E Payette Wynn, W.Beasley, Fletcher, Schmaljohn, Salyer, B.Yergenson, Guy, Lancaster, Rosenkrance, Schroeder, M.Daly, Strawn, Tomlinson, L.Smith, Aiken, D.Austin, Carney, Payne, Stillman, D.Davis, W.Rawlings, W.Thompson, Freeland, Crockett, K.Hessel, W.Webb, Rasmussen, Tracy, plus 16 R-1

1963

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 6-Aug East Fork Zena Creek - 1963 A Payette B.Yergenson, Blattner
2 7-Aug Five Mile Creek - 1963 D Payette Crockett, B.Yergensen, Blattler, Schmaljohn, J.Cramer, Rosselli, Gouff(R-5), Boggs(R-5), Bowles(R-5), Collins(R-5), Wilcox(R-5), Walton(R-5)
3 22-Aug South Fork Pony Creek - 1963 A Payette B.Yergenson, Crockett
4 11-Sep Potato Knob (Grouse Creek) - 1963 B Payette B.Yergenson, Lowder, Wynn, Guy
5 3-Oct White Rock - 1963 A Payette Stillman, B.Yergenson

1964

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 19-Jul Chicken Peak Trail - 1964 A Payette S.Marshall, Moloney, B.Yergenson, A.Graham

1965

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 8-Jul Fletcher - 1965 D Toiyabe Kohlhoff, Carlson, Odom, W.Webb, Bradley, Mowery, B.Yergenson, Petterson, Carl.Brown, Heinrich, Salyer, Blattner, Roark, Rush, Granquist, Chiprany, Swartley, Bull
2 20-Jul Weasel Gulch - 1965 A Payette B.Yergenson, Roark
3 27-Jul China Creek - 1965 C Payette B.Yergenson, Heinrich
4 2-Aug Wolf Creek - 1965 A Payette R.Yergenson, Satterwhite, Bradley, Crockett
5 18-Aug Quartz Creek - 1965 A Payette Swartley, R.Yergenson, D.Austin, Maki
6 9-Oct North Star - 1965 A Payette Blattner, Strawn, B.Yergenson

1966

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 27-May Sulfur Creek - 1966 A Boise B.Yergenson, Bull
2 29-May Deer Creek - 1966 A Payette B.Yergenson
3 31-May Blue Lake - 1966 A Payette B.Yergenson, Bull
4 12-Jun McCalla Creek - 1966 A Payette Kennedy(IDC), B.Yergenson
5 27-Jun Troy Peak - 1966 C Humbolt Schmaljohn, Heinrich, G.Hobbs(IDC), Blattner, B.Yergenson, Kennedy(IDC), Duel, Lynch, Bull, Tracy, Lindell(IDC), Rush, Satterwhite, Carl.Brown, Yensen, Sugg(IDC), Bradley, Horner
6 14-Jul Duckwater Peak - 1966 D Humbolt Bradley, Torgenrud, B.Yergenson, Hawes, Horner, Hjort, B.Weaver, Englefield, Askelson, Duel, Griffin, Cornwell, Dickinson, Gardner, Yensen, Milliner
7 20-Jul Warm Creek - 1966 E Challis Tracy, Morris, C.Shoemaker, Lynch, Griffin, Satterwhite, Lowe, Rosenkrance, Bull, Carl.Brown, Schmaljohn, McAlister, Kral, B.Hobbs, G.Young, Blattner, Pond, Hovey, Heinrich, Hammill, Bradley, Torenrud, Duel, B.Yergenson, Hawes, Horner, Hjort, B.Weaver, Englefield, Askelson, Cornwell, Dickinson
8 27-Jul Brownlee - 1966 D BLM Tracy, Satterwhite, Blattner, Kral, Bull, Hovey, Heinrich, Hammill, Torgenrud, B.Yergenson, Hawes, Horner, Hjort, B.Weaver, Englefield, Duel, Askelson, Griffin, Cornwell, Dickinson, Mowery, L.Smith, Stillman, Petterson, Morriss, C.Shoemaker, Tibbitts, Lynch, G.Young, Rosenkrance, Lowe, Carl.Brown, B.Hobbs, Schmaljohn, Pond, McAlister, Yensen, Gardner, Milliner, Tollison
9 3-Aug California Creek - 1966 A Wallowa-Whitman Hammill, Torgenrud, Hawes, B.Yergenson
10 3-Aug Savage Creek - 1966 C Boise Petterson, Morris, C.Shoemaker, Lynch, G.Young, Rosenkrance, Lowe, Carl.Brown, Blattner, Horner, Kral, Bull, Hammill, Torgenrud, Hawes, B.Yergenson, plus 8 Idaho City, 8 R-1
11 25-Aug Thomas Creek - 1966 E Challis Simpson, Petterson, Lynch, Rosenkrance, Lowe, Blattner, Horner, Kral, Bull, Hammill, Torgenrud, B.Yergenson, Dickinson, Mowery, Hawes, Schmaljohn
12 2-Sep Dead Mule - 1966 B Payette Simpson, B.Yergenson
13 8-Sep Flossie Lake - 1966 D Payette Carl.Brown, Blattner, Hawes, Bull, Togenrud, B.Yergenson, Stillman, Rosenkrance, Askelson, plus 3 R-3
14 11-Sep Porphry Creek - 1966 C Payette B.Yergenson, Rosenkrance, Askelson, Stillman, Dickinson, R.Rivera(R-3), Howard(R-3), Tracy(R-3), Hawes,
15 13-Sep Mill Creek - 1966 A SITPA B.Yergenson

1968

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 28-Jun Aqua - 1968 C Cibola B.Yergenson, F.Bilbao, Gore, Hovey, Lynch, Torgenrud, S.Collins, Green, Askelson, Hilliard, Tomich, Wilkerson, Carter, Petterson, Rosenkrance, plus 1 R-1
2 7-Jul Pilot Peak - 1968 A Payette B.Yergenson, Green
3 28-Jul Pony Creek #4 - 1968 A Payette B.Yergenson, Carlson(IDC)
4 4-Aug Blackmare - 1968 A Payette B.Yergenson, Jeppson
5 5-Aug Color Creek - 1968 B Salmon Swan , M.Johnson, Eaton, Dow, Cimino, Christopherson, Ogawa, Lynch, E.Allen, M.Russo, Heinrich, Dierken, Ruska, Green, Flock, Richard, Eberlien, McCracken, W. Kaaen, Blattner, Hilliard, E.Smith, Pond, Elam, B.Yergenson, Jeppson, House, Wolske
6 10-Aug Elk Creek - 1968 A Payette B.Yergenson, McCracken
7 11-Sep Shell Creek - 1968 B Salmon Rush, M.Johnson, B.Yergenson
8 29-Sep Spring Creek - 1968 B Payette Lynch, Carter, Blattner, B.Yergenson

1969

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 5-Jun Dodson Creek #409 - 1969 A Ochoco Cimino, B.Yergenson
2 19-Jun Meadow of Dobt - 1969 A Payette B.Yergenson, Cimino
3 24-Jul Horse Mountain - 1969 C Payette Duel, Ogawa, Rush, B.Yergenson, B.Weaver, Horner, Jemmett, Cimino, Tomich, Gabica, Button, Schmaljohn, Green, Wilkerson, Swan, A.Nelson, Dierken, N.Davis, Dow, L.Henderson, McCracken, Askelson, M.Hill, Eaton, L.Jensen
4 28-Jul Shell Creek - 1969 E Salmon McCracken, Ramsay, E.Allen, Satterwhite, Tomich, Gabica, L.Jensen, Hilliard, Ogawa, Button, Wilkerson, M.Hill, Richard, Freeman, Yensen, Jablonski, Jobe, Flock, Blattner, S.Bates, M.Cook, Rush, B.Weaver, B.Yergenson, Cimino, Dow, Askelson, Eaton, Swan, A.Nelson, Dierken, N.Davis, Schmaljohn, Horner, House
5 20-Aug Hall Creek - 1969 C Payette McCracken, Wilkerson, Jobe, B.Weaver, A.Nelson, N.Davis, Lynch, Harro, L.Henderson, Elam, Duel, Barnes, Cloudas, Guy, Ogawa, B.Yergenson, Jeppson, Rush, Swan, Horner, Carter, Lippincott, E.Allen, Yensen, Jablonski, Flock, S.Bates, M.Cook, Blattner, Cimino, Askelson, Eaton, Gabica, L.Jensen, Button, Ramsay, M.Hill, Jemmett, plus 10 IDC
6 15-Sep S Fork Fourmile Creek - 1969 A Payette B.Yergenson, Flock
7 27-Sep Crooked Creek - 1969 B Payette Blattner, Horner, Ramsay, Harro, Duel, Jemmett, B.Yergenson, Carter, Lynch, L.Jensen

1970

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 24-Jun Disappointment Creek - 1970 C Payette Jemmett, Dow, McCracken, Askelson, B.Yergenson, W.Weaver, E.Simmons(BOI), M.Nelson(BOI)
2 14-Jul Clifton Springs - 1970 B Payette Wilkerson, Askelson, Jemmett, Dow, Carter, B.Weaver, Rush, B.Yergenson
3 17-Jul Allison Creek - 1970 B Payette Carter, W.Weaver, B.Yergenson, Rush
4 23-Jul Spring Creek - 1970 B Payette B.Yergenson, Ogawa, Tomlinson, Newlun
5 30-Jul Painter Mine - 1970 C Nez Perce Jemmett, W.Ferguson, Wilkerson, Frisella, Lynch, Jobe, N.Davis, Satterwhite, Ogawa, Tomlinson, House, B.Yergenson
6 17-Aug Mack's Creek - 1970 C Boise Torgenrud, Elam, B.Yergenson, B.Weaver, House, Jobe, Carter, Eaton, Scherer, Gabica
7 24-Aug McCue Ridge - 1970 B Wenatchee B.Yergenson, Hatler, Dow, Jensen, Newlun, Uranga, Fereday, Wood
8 31-Aug Sheep Creek - 1970 A Payette B.Yergenson, N.Davis

1971

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 21-Jul Porcupine Creek - 1971 A Nez Perce B.Yergenson, Gabica, Fereday, Tomlinson
2 5-Aug Cayuse Point - 1971 B Salmon Hovdey, Jobe, Scherer, Knight, Jeppson, Houston, N.Davis, Alexander, Dixon, B.Yergenson, Newlun, Hatler
3 9-Aug White Creek - 1971 Challis Bittner, Ogawa, Borine, Barnes, Blattner, Wilkerson, Norfleet, Wood, Yensen, Schulz, Briggs, Hovdey, Jeppson, Houston, N.Davis, Alexander, Ranstrom, Eaton, S.Bates, Dixon, B.Yergenson, Jobe, Newlun, Voelz, Swan, M.Johnson
4 17-Aug Hungry Creek - 1971 A Payette Diederich, B.Yergenson, Uranga, Amell, Cimino, Dow, Butler, Swan
5 26-Aug Elk Creek - 1971 B Payette Fereday, Swan, Noble, Scherer, Knight, Hatler, Jeppson, Ogawa, Borine, Simpson, N. Davis, Alexander, Abromeit, Carter, Blattner, Ranstrom, B.Yergenson, Hovdey, Briggs, Diederich
6 23-Sep Johnson Creek - 1971 A Boise Abromeit, B.Yergenson
7 9-Oct Six Mile - 1971 A Payette N.Davis, Duel, B.Yergenson, Lynch
8 11-Oct Owl Creek - 1971 E Salmon Hovdey, Norfleet, Butler, N.Davis, Duel, B.Yergenson, Lynch, Cimino, Alexander, Barnes, Swan

1973

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 16-May Rough - 1973 Malheur B.Yergenson, Hovdey
2 23-Jun Cedar Creek - 1973 Okanagan Diederich, B.Yergenson, plus 1
3 4-Jul Big Soldier - 1973 Challis McMurtrey, Hatler, Hilliard, Noble, Voelz, N.Davis, Webber, Flock, Usrey, W.Ferguson, Warner, B.Yergenson
4 14-Jul East Lorenzo Creek - 1973 Boise Fereday, Webber, B.Yergenson, W.Ferguson
5 17-Jul Bearskin Creek - 1973 Boise McMurtrey, Amell, Borine, Winchell, Jeppson, Eaton, Knight, Fereday, Webber, Norfleet, Blattner, W.Ferguson, Ruiz, M.Nielson, Dixon, B.Yergenson, Voelz, Usrey, Flock, Ranstrom, Satterwhite, Warner
6 4-Aug Lake Creek Peak - 1973 Payette M.Neilson, B.Yergenson
7 10-Aug Monroe Butte - 1973 Payette Diederich, B.Yergenson, Ruiz, Webber
8 16-Aug Freeze Out - 1973 Wallowa-Whitman Ranstrom, B.Yergenson, Amell, Hilliard
9 24-Aug Roan Creek - 1973 Salmon B.Yergenson, Simpson

1974

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 25-Jun Squaw Basin - 1974 McCall Ashley B.Yergensen, G.Martin, Masi, Yensen, Houston, Butler, Ruiz, Benavidez, Blattner, Hovdey, Dow, M.Neilson
2 2-Jul Buck - 1974 Bitterroot Jensen, Amell, Norfleet, B.Yergenson, G.Martin, Masi, Yensen, Houston, Butler, Ruiz, Benavidez, Hovdey, Blattner, Dow, M.Neilson, plus 4 BOI
3 19-Jul Soldier Creek - 1974 Salmon Amell, Holcomb, G.Martin, Williams, B.Yergenson, Koncinsky
4 28-Jul Sunflower Creek - 1974 Challis Blattner, Eaton, Paulson, Heinrich, Ranstrom, Golik, L.Jensen, JP.Anderson, Hermit, R.Blanton, Flock, Norfleet, Boehm, Holcomb, G.Martin, Williams, B.Yergenson, Koncinsky, Butler, Benavidez, C.Morgan, Houston, Dow, M.Neilson
5 6-Aug Sleepy Saddle - 1974 Payette Ranstrom, B.Yergenson, Yensen, Noble

1975

Jump Date Name Class Forest Legal Other Jumpers
1 7-Aug Buck Basin - 1975 A Payette Rush, Adams, B.Yergenson, M.Johnson
2 14-Sep Rush Creek - 1975 C Payette B.Yergenson, L.Jensen, Koncinsky, C.Morgan, Boehm, Blattner, Simmons, M.Johnson
3 15-Sep Cove Creek - 1975 A NezPerce B.Yergenson, Koncinsky